Analistët, 2018-ta vit i sfidave por edhe i progresit…

Vitin që lëmë pas edhe përskaj shumë sfidave me të cilat u përballë vendi... Vitin që lëmë pas edhe përskaj shumë sfidave me të cilat u përballë vendi, ekspertët  e vlerësojnë si vit  i progresit për Maqedoninë, njofton ‘infOSport.mk’. Vizitat e njëpasnjëshme të ndërkombëtareve dhe  arritja e Marrëveshjes së Prespës  është  një e arritur historike e cila e karekterizoi vitin 2018-të. Profesorët...

Rektori i UT-së, Prof. Dr. Vullnet Ameti: Mediha Kuriu-Palloshi mësuesja model për shumë femra shqiptare..

Me dhimbje të thellë pranuam lajmin për ndarjen nga jeta të veteranes së mësuesisë shqiptare në Tetovë, Mediha Kuriu - Palloshi. Në emrin tim personal dhe në emër të Universitetit të Tetovës, i shpreh ngushëllimet më të sinqerta për familjen, miqtë, të afërmit dhe të gjithë ata të cilët e njohën dhe bashkëpunuan ndër vite me të. Ne stafi drejtues...

Shembull i një Biznismeni…

Ashtu dhe siç parashihej që nga fillimi i anketës së portalit Faktor.mk,e cila përfundoi sot në ora 8 në mëngjes,”Biznismen i vitit”,u zgjodh Arben Abduramani,pronar i tre kompanive më te sukseshme ne tregun e Maqedonise dhe në rajon,njofton infoAlb. Biznismeni Arben Abdurahmani ishte në garë me pesë biznismen te tjerë ku i njëjti ishte i vetmi shqiptarë,për të cilin u...

Lufta kundër piraterisë televizive..

Digitalb fushatë kundër këtij fenomeni. Lufta kundër piraterisë televizive po shoqërohet me një fushatë të gjerë bllokimit të kanaleve që piratohen në mënyrë ilegale. Ndërhyrja e Dixhitalb, një prej operatorëve të licencuar në tregun e mediave audiovizive, ka bërë që programet që ofrohen prej tij të jetë e pamundur te ndiqet nga platformat pirate. Ky operator vazhdon intensivisht bashkëpunimin me organet...

INDONEZI: SË PAKU 430 TË VDEKUR NGA CUNAMI..

Valë të larta i kanë goditur papritur ishujt Sumatra dhe Java dhe kanë shkaktuar dëme tepër të mëdha në njerëz. Rreziku nga katastrofa të reja nuk ka kaluar tërësisht.  Si pasojë e cunamit mes ujëdhesave në Indonezi kanë humbur jetën deri tani, të paktën 429 persona. Ndërkohë që më shumë se 1400 të tjerë janë lënduar. Si të zhdukuar llogariten...

SHGM PUBLIKON RAPORTIN VJETOR: GAZETARËT ME PAGA TË ULËTA, MUNGOJNË REFORMAT..

Qeveria nuk mban fjalën e ligjit për media dhe ligjet reformuese  Përmirësime në sferën e mediave dhe mungesë të reformave serioze dhe sistematike – ka konstatuar Raporti vjetor i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë. Këtë vit gazetarët kanë qenë më të sigurtë, por shumica prej tyre vazhdojnë të punojnë pa marrëveshje dhe me paga më të ulëta nga ato mesatare. Mbi...

Ndotje e lartë e ajrit në Tetovë, qytetarët: Ndotja po na ngulfat; Ambientalistët: Grimcat PM10 janë kancerogjene…

Tetova po ngulfatet nga ajri i ndotur, prezenca e grimcave PM10 m3 dhe PM 2.5 m3, ditët e fundit kanë pasur ngritje.. Qytetarët shprehen se nuk mund të marrin frymë nga ndotja e madhe në qytet. Ata  njëherit kritikojnë institucionet që nuk po ndërmarrin asgjë. “Shumë na pengon ajri i ndotur. Nuk mendoj se kanë bërë diçka, nuk kanë bërë asgjë....

Kërkesat e studentëve, UT: Platformë studentore on-line për çdo ankesë..

Universiteti i Tetovës gjatë ditëve në vijim do të ngrejë platformën studentore online. Universiteti i Tetovës gjatë ditëve në vijim do të ngrejë platformën studentore online, përmes së cilës do të mund të artikulohen të gjitha nevojat, kërkesat dhe shqetësimet e tyre, të cilat do të trajtohen me seriozitetin më të madh nga organet e njësive akademike dhe të universitetit. Kjo...

DHUNA NË KUVEND: ASANI-NUK KA DREJTËSI, KA PROJEKT POLITIK..

Nesër skadon afati. Në rritje numri i kërkesave për amnisti! Duke komentuar miratimin e ligjit për amnisti për të akuzuarit e ngjarjes së 27 prillit, avokati Miralem Asani, deklaron se kur bisedohet për projekt politik, atëherë nuk mund të kemi drejtësi.  Drejtësia në vend është selektive, deklaron avokati Miralem Asani, duke komentuar ligjin e amnistisë për të përfshirët në ngjarjet e...

Anulohen sërish disa fluturime në Aeroportin e Shkupit.

Komunikacioni ajror në Aeroportin e Shkupit sërish po zhvillohet me pengesa.. Një pjesë e fluturimeve janë anuluar, ndërsa një pjesë tjetër pritet të realizohen por me vonesa. Sipas web-faqes së Aeroportit të Shkupit, janë anuluar disa fluturime nga dhe për në Stamboll dhe Athinë, ndërsa fluturimet për në Doha janë zëvendësuar për në Sofje. Është paralajmëruar edhe vonimi i fluturimeve nga...